Kus on lähim ..? Kuhu minna? Mida teha?

Oled jõudnud väga kauni loodusega ja vaatamisväärsuste poolest rikkasse kanti. Kui sa ei ole selle piirkonnaga üldse tuttav või otsid kohti, mida sa veel külastanud ei ole, leiad ilmselt sobiva elamuse siin toodud soovituste hulgast.

Esmalt olmeasjad. Lähima toidupoe, söögikoha või transpordi kohta vaata siit!

KOGEMUSED

Toome siin välja parimad rannad ja matkarajad, auto marsruudid vaatamisväärsustega tutvumiseks, mõned ideed rongiga avastamiseks ja muudki.
Ainult, et ära siis programmiga liiale mine. Vähem on rohkem, kui eesmärk on puhata!

☺ - väga erilised pärlid on tähistatud naerunäoga. Kohalik soovitab!

MATKARAJAD

Selle kandi parimad matkarajad on hästi kokku võetud ametlikul lehel matkarada.ee

Meie lemmikud on ☺ Laulasmaa – Lohusalu – Keila-Joa ja ☺ Paldiski matkarada.

Mitme raja alguspunkti on mugav sõita ka rongiga. Eriti suvehooajal, kui töötab Kloogaranna liin (ümberistumisega Kloogal). Näiteks Kolme Klooga rada, eelpool mainitud ☺ Paldiski matkarada ja Kloogaranna – Paldiski. Viimane on päris tõsine ettevõtmine ja eeldab head vormi ning varast starti.

Ühe raja saab teha ka algusega Laokülast. Matk kulgeb läbi Lahe panga ja Leetse Paldiskisse, kust saab rongiga tagasi. Kokku ca 3h ja 15 km.

KUVA GOOGLE MAPSIS

VAATAMISVÄÄRSUSED AUTOGA

Üks võimalus on teha ring lähiümbruses, et saada selle kandi huvitavamatest paikadest ülevaade. Teine lähenemine oleks teha pikem ring ida- või läänepool. Ida poole minnes võiks jõuda mitte väga pika päevaga Vääna-Jõesuuni ja lääne pool Perakülani.

Lähiümbruse vaatamisväärsused

 • Paldiski linn, ☺ Pakri pank ja tuletorn, ☺ Leetse liivarand (RMK), Lahe pank*, Soodajärv, Kloogaranna rand, Treppoja joastik, Klooga järv, Vasalemma mõis, ☺ Rummu karjäär ja vangla, Padise klooster ja mõis, Harju-Madise kirik.

*Kuigi Leetsest viib pinnastee otse Lahe pangale, on see reeglina kehvas seisus ja eeldab autolt teatud maastikuvõimekust.

Punktid kaardil

Suurem idaring

 • Paldiski linn, ☺ Pakri pank ja tuletorn, ☺ Leetse liivarand, Lahe pank*, Soodajärv, ☺ Kloogaranna rand, Treppoja joastik, Laulasmaa Spaa ja rand, Arvo Pärdi keskus, Lohusalu rand, ☺ Meremõisa rand (RMK), ☺ Keila- Joa park, Türisalu juga ja pank ning Vääna – Jõesuu rand.

Punktid kaardil

Suurem läänering

 • Harju-Madise kirik, (Vasalemma mõis), ☺ Rummu karjäär ja vangla, Padise klooster ja mõis, ☺ Tänavjärve (RMK), Nõva, ☺ Peraküla rand/ matkarada/ RMK lõkkekohad/ järved.

Punktid kaardil

RANNAD

Kui Laoküla rand on peamiselt kivine ja sobib eelkõige õhtusteks jalutuskäikudeks, siis esmaklassilisi liivarandu on mõnekümne km raadiuses enam kui küll. Valikus on nii rahvarohkeid ametlikke supelrandu kui ka metsikumaid ja seda nii mere kui järvede ääres. Mitmesse neist võib sõita rongiga.

Leetse rand (7,1 km) – Lähim väike liivarand Pakri poolsaare vastaskaldal. Rahvast on seal reeglina vähe ja see on üks (aga mitte ainus) põhjus, miks see on üks meie lemmikuid randasid. Sooja vee toovad siia idakaare tuuled.

Kloogaranna rand (13,3 km) – Selle kandi suurim ja arendatuim. Kui eelistad rahvarohkemaid randu, siis on see väga hea valik. Suviti sõidab kloogaranda ka rong.

Laulasmaa rannad (16,2 km) – üks rand on Surfiklubi, teine spaa juures. Esimeses on möllu vähem, aga parklast rannani tuleb teha 500 m jalutuskäik. Spaa rannas on melu märksa rohkem. Visuaalselt atraktiivsed on mõlemad.

Lohusalu rand (17,9 km) – kõige läänepoolsemasse ranna otsa saab autoga päris lähedale, aga parkimiskoha leidmine võib puhkepäeval kujuneda keeruliseks. Nagu Leetses, tasub ka siia tulla sooja vett otsima idatuultega.

Meremõisa rand (19 km) – väga pikk ja atraktiivne rand. Autoga saab ligi idapoolsesse otsa. Seal on ka RMK lõkkeplatsid ja rahvast puhkepäeval palju. Kõige ilusam ranna osa jääb aga Lohusalu poole ja kuna sinna on vaja tükk aega jalutada (RMK parklast või Rannamõisa teelt), siis rahvast palju ei ole. Rand ise on seal super. Ehk isegi valla parim, kui hindad ilu ja rahulikku olemist.

Türisalu rand (22,5 km) – kena ja vaikne rand Keila-Joa pargi vahetus läheduses. Kohale saab ka autoga, aga kindlasti põnevam alternatiiv on Keila-Joalt jalgsi mööda jõe paremat kallast. Suve keskpaigas kipub veepiirile kogunema vetikas, mis tekitab häirivat lõhna ja teeb vettemineku ebameeldivaks.

Vääna – Jõesuu rand (27 km) – ametlik supelrand koos kohviku, mänguväljaku ja muude arendustega. Kõrval asub Türisalu pank, mis lisab dramaatilisust. Randa saab mõlemast otsast (parklad on suvel tasulised) ja suuruse tõttu jätkub ruumi kõigile ka puhkepäevadel. Tugevate läänetuultega kogunevad Vääna-Jõesuusse surfarid, sest siinsed lained on mandri eesti suurimad.

Peraküla rand (53,5 km) – võrreldes teistega jääb Peraküla kaugemaks, aga sõit sinna on seda väärt. Teist sellist randa Eestis ei ole. Mõnes mõttes on ta ehk sarnane Vääna-Jõesuule, aga rand ise on palju pikem, liiv peenem ja mõjub võimsamalt. Lisaks on seal matkarada ja paar väikest järve koos ujumiskoha ja lõkkeasemetega.

Kui põhjarannikul on meri veel ujumiseks jahe või oled lihtsalt rohkem “magevee kala”, siis ka ümbruskonna järvede valikus ei pea pettuma.

Soodajärv (12,9 km) – väike järveke koos ujumiskohaga keset metsa. Jääb mugavalt teele kui Kloogaranna poole minna või sõita rongiga 2 peatust ja teha 0,5 km jalutuskäik. Vahetusse lähedusse jääb ka Klooga vangilaagris hukkunute mälestusmärk.

Rummu karjäär (15,3 km) – täiesti omaette nähtus. Kristallselge veega endine karjäär asub kunagise Murru vangla territooriumil ja kohe järve kõrvale jääb aheraine mägi, mida lihtsalt peab ise nägema. Vaata lähemalt https://rummu.ee/

Klooga järv (17,4 km) – hästi ligipääsetav nii auto kui ka rongiga. Puhas vesi, kai, piknikukohad jne. Lastega perele kindlasti hea valik.

Tänavjärv (34,7 km) – veidi pikem sõit ja sellest viimased 10 km mööda konarlikku metsateed, aga selle järve ilu korvab kõik katsumused. Parkla ümbrusesse jäävad RMK lõkkekohad ja veidi eemale liivarand, mis keset sood mõjub fenomenaalselt.

RONGIGA

Milleks minna autoga, kui saab rongiga, eksole!?

Iga tunni tagant minev rong on autole hea alternatiiv nii matkade tegemiseks, randa jõudmiseks kui ka lähimate linnade külastamiseks. Allpool mõned soovitused lisaks matkadele ja randadele.

Päev Tallinna vanalinnas ja Telliskivis

 • Rongiga Laoküla – Balti Jaam (54 min)
 • Jaluta vanalinna ja külasta näiteks Kalev Spaad
 • Söö lõunat ühes vanalinna/ Balti jaama/ Telliskivi söögikohtades
 • Külasta Balti Jaama turgu ja leia midagi õhtuks grillile

Päev Nõmmel

 • Rongiga Laoküla – Nõmme (51 min)
 • Jaluta Mustamäe-Nõmme nõlval ja Glehni lossi ümbruses ja/või seikle Nõmme seikluspargis
 • Söö lõunat Sõõrikukohvikus või ühes Nõmme pubidest.
 • Külasta Nõmme turgu ja leia midagi õhtuks grillile

Restoran Jää Keilas

 • Rongiga Laoküla – Keila (18 min)
 • Naudi õhtusööki või kokteile restoranis Jää jää.ee

Golf Niitväljal

VEEL VÕIMALUSI

Päev Pakri saarel. Laokülast vaid paari km kaugusel asuvast Paldiski Lõunasadamast läheb nädalavahetustel laev kell 10 ja tagasi toob kell 17. pakrireisid.ee

Kalju lava suvekontserdid kaljulava.ee

ATV safari pakrisafari.ee

Vaata ka: laaneharju.ee/vaatamisvaarsused

Planeeri imeline puhkus Eestis!